Küçük Kardeşler

IMG_0004Sizin de benim gibi sizden küçük yaşta kardeşiniz varsa ne demek istediğimi anlarsınız! Özellikle de aranızdaki yaş farkı büyükse!

Küçük kardeşiniz varsa, aile ilgisinin tamamı üzerinizde değil demektir. Birçoğunuz gibi benim de yaramaz mı yaramaz bir kız kardeşim var. Aman kız dediğime bakmayın, erkek kardeş eksikliğini aratmıyor!

Kardeşinizin ilk yaşlarında üzerinizdeki ilginin azaldığını hissedersiniz. Bunu atlatmanın en iyi yollarından biri kardeşinizin henüz çok küçük olduğunu kendinize sıkça hatırlatmaktır. Fazladan ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olduğunun bilincinde olun. Ve unutmayın, sadece anne-babasına değil, size de ihtiyacı olacak!

İlk yaşları atlattığınız zaman işiniz daha da zor demektir! Artık kuyruğunuz gibi peşinizde dolanacaktır. Sizin yaptığınız her şeye katılmaya çalışacaktır. Sizin gibi okula gitmeye, arkadaşlarıyla dolaşmaya, hatta odasını süpürmek veya ödev yapmak gibi sizi sıkıntıdan öldüren şeylere bile! Bir gün okuldan eve geldiğinizde onu kitaplarınızı karıştırırken ve sayfalarına resim çizerken yakalarsanız şaşırmayın! Bu sizi çok sinirlendirecek davranışlarından sadece bir tanesi! Derin nefesler alıp sakinleşin ve onun gözünden bakmaya çalışın. Küçükken hepimiz bir an önce büyümek isteriz.

Gelelim okul çağına! Ödevlerine yardım etmeniz için başınızın etini yiyecektir! Birçoğunuzun ailesi geç saatlere kadar çalıştığından ona yardım etmelisiniz. Bazen sabrınızı zorlayabilir. Sakin kalın, yoksa ev infilak edebilir!

Özellikle okulumuz şartlarında, kardeşiniz ile aynı okula gitmek gibi bir durumda olabilirsiniz. Okul servisinde, teneffüslerde ve okuldan sonra evde ailenizi bekleyeceğiniz zamanlarda çileden çıkmamak için üstün çaba sarf etmeniz gerekebilir. Derin nefesler almayı unutmayın!

Kardeşiniz büyüdüğünde ve belirli bir döneme ulaştığında aradaki yaş farkının getirdiği anlaşmazlık azalacaktır. Kendi aile büyüklerinize, annenizle teyzenizin ilişkisine, babanızla amcanızın ilişkisine bakarsanız bunu hayal etmek daha kolay olacaktır. Ancak bu döneme gelene kadar sakin kalmakta uzmanlaşmak zorundasınız!

Aybüke Gökçe YAVAŞ – Hazırlık A

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s