Akademik Başarısızlıklar

IMGHer çocuğun kendine özgü bir öğrenme hızı ve tarzı vardır. Bazı çocuklar sözel derslerde başarılı olurken bazıları da sayısal derslere eğilim gösterirler. Örneğin bir çocuk kolay bir çarpma işlemini kısa sürede tamamlayabilirken kısa bir kitabı istenen sürede bitiremeyebilir fakat aynı yaş ve gelişimdeki farklı bir çocuk tam tersi performans gösterebilir. Böyle farklılıkların oluşmasının temel nedeni ise zihinsel potansiyelin ve yeteneklerin farklılık göstermesidir.
Çocukların bu tarz eğilimleri öğretmenleri ve ailesi tarafından fark edilmeye başlanır fakat okul çağına gelip okul öncesi döneminde herhangi bir öğrenme sorunu yaşamamış olan çocukların okul çağına geldiğinde okulda başarısızlıklar göstermesi dikkat çekicidir. Bu sorunun çok yönlü sebepleri olduğu söylenebilir.

Okul başarısızlıkları birçok sebebe bağlansa da en çok dikkate alınması gereken “Özgül Öğrenme Bozukluğu“ dur.
Özgül öğrenme sorunu kesinlikle zeka geriliği değildir. Bu bozukluk genellikle ilk kez bebeklik, çocukluk ya da ergenlik döneminde tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Bu sorun bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen dinleme,düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma , matematiksel becerileri gibi herhangi bir alanda ya da bu alanların birkaçında güçlük çekmesidir. Çocuk yaşıtlarına oranla bu konularda düşük performans gösterir.
Tam olarak nedeni bilinmez fakat beyindeki yapısal işlevlerin farklılığı en çok söz edilen sebebidir. Üç gruba ayrılır bunlar;

  • Okuma bozukluğu,
  • Matematik bozukluğu,
  • Yazılı ifade bozukluğudur.

Okuma bozukluğuna sahip çocuklar okuduğunu hatırlama,kelimeleri ve harfleri sırasıyla yazma gibi konularda güçlük çekerler.Matematik bozukluğuna sahip çocuklar her türlü matematiksel işlemde yaşıtlarına oranla daha kötü performans gösterirler. Yazılı ifade bozukluğuna sahip çocuklar kötü bir el yazısına sahip olmakla beraber sayfa düzeni ,imla-yazım kurallarında zorlanırlar.
Akademik başarısızlığın büyük bir bölümünün özgül öğrenme sorunu olduğu düşünülse de sadece buna bağlanmamalıdır.Akademik başarısızlıkların öz güven sorunu,aile içi sorunlar gibi birçok nedeni olabilir. Önemli olan çocuklar bu süreci yaşarken çevresindekilerin onlara destek olmasıdır.

Derya Berfin AKER – Hazırlık A

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s